TEEKOND JÕUSAALINI

Olen regulaarselt trenni teinud üle seitsme aasta ehk siis kui olin 15, hakkasin käima hommikuti jooksmas. Olin jooksmises üks klassi parimatest, seega igal võistlusel ka osalesin ja eks sealt ka selle pisiku sain, et võiks jooksmisega rohkem tegeleda. Mäletan, et kui ma jaanuari alguses alustasin jooksmisega, eesmärgiga joosta iga päev, siis polnud ma kindel, kaugele ma selle eesmärgiga jõuan. Aga kuna uus aasta oli just alanud, siis tundus eesmärkide seadmine ja nendega tegelemine just õige hetk. Läks aga nii, et ma kaks nädalat olin kodus haige ja nendel päevadel ka jooksmas ei käinud. Ma olin endas pettunud, et ei jõudnud enda eesmärgiga just eriti kaugele. Otsustasin aga, et alla ei anna ja proovin uuesti. Otsustasin, et käin kuu aega igal hommikul jooksmas. See oli minu jaoks põnev väljakutse ning ma tahtsin teada, kas ma saan sellega hakkama või ei. Kuu aega möödus igal hommikul joostes ja sealt see läks edasi, kuni üks hetk oli jooksmine minu jaoks täpselt sama loomulik tegevus nagu hammaste pesemine.

Seega, kui püstitad endale lühiajalise eesmärgi ja testid, kas oled selleks võimeline – on Sul võimalus jõuda kuhugi, millest Sa algul ei julgenud unistadagi.

Üle kolme aasta tagasi hakkasin käima MyFitnessi spordiklubis. Ise ma tegelikult sinna minna ei tahtnud, aga ema arvas, et ma peaksin lisaks jooksmisele ka midagi tegema ja kuna õed olid kuu aega käinud ja kiitsid seda väga, siis ühel päeval leidsin ma end rühmatreeningust. Pärast esimest trenni, milleks oli BodyBalance, olin ma täiesti kindel, et rohkem ma sinna ei lähe. Ja et kui ema nii väga soovib, et ma spordiklubis käiksin, siis võin ma jooksulindil joosta. Läks nädal mööda ja ma leidsin end taas BodyBalance’i trennist ja üks hetk meeldis see trenn mulle nii väga, et ma käisin koolitusel ja minust sai ka BodyBalance’i treener.

Anna uuele tegevusele või väljakutsele võimalus ja Sa näed, millised imelised asjad juhtuma hakkavad.

Käisin alguses enamasti BodyBalance’is ja lisaks sellele käisin jooksmas. Ülikooli esimesel aastal olid mul üsna tugevad seljavalud ja tundsin pidevalt et selg on väsinud ning neli tundi ühes loengus oli raske istuda. Alles talvel võtsin end kätte ja läksin selg-kõht-tuhar trenni, et saada selg tugevaks. Kusagil kahe kuu pärast ei andnud selg enam igapäeva tegevusi tehes tunda. Pärast käisin trennis edasi, et selg tugevana hoida ja et hea enesetunne kehas säiliks.

Kuu aega tagasi alustasin jõusaaliga ehk siis eelnevad lihastreeningud (selg-kõht-tuhar, toning, CxWorks) asendasin jõusaalitreeningutega. BodyBalance’it teen ikka edasi ja jooksmas käin samuti. Kuid ma jälgin seda, et pärast jõusaali oleks alati üks vaba päev, kus jõusaali ei tee. Jätan ka pikema jooksu (5-10km) vabale päevale. Ma pelgasin jõusaali üsna pikka aega – see on alati tundunud mulle pigem kohana, kus suured lihaselised mehed higistavad ja tõstavad suuri kange. Olin ühe korra käinud Etheli personaaltrennis – tahtsin lihtsalt teha sellist trenni, kus mul oleks raske ja ma peaksin rohkem pingutama. Lisaks on hea, kui keegi personaalselt sinuga tegeleb ja sätib asendit. Ethel mitu korda küsis minult, et kas ma ei tahaks jõusaali proovida. Ja ausalt öeldes ma polnud sellest üldse vaimustuses, sest rühmatrennid meeldisid mulle ja jõusaal tundus natuke hirmutav koht.

Üks päev mõtlesin, et miks mitte käia mõnda aega jõusaalis ja kui ei meeldi, siis saab ju rühmatrennides edasi käia. Ethel tegi mulle jõusaalikava, mille me koos esimesel korral läbi tegime ning mida ma nüüd kolm korda nädalas teen. Ja ma pean ausalt ütlema, et mulle meeldib jõusaal. Lisaks oli minu jaoks esimene kuu põnev, sest ma tahtsin teada, milleks mu keha võimeline on. Ehk siis, kuidas mu keha muutub.

Kuidagi on nii läinud, et see, mis mulle esimesel korral muljet ei avaldanud, on leidnud tee mu südamesse. Teises klassis olin ma kehalise tundides alati viimaste seas, kes sörkjooksu lõpetas, rääkimata aja peale jooksmisest. BodyBalance ei meeldinud mulle esimesel korral üldse, samuti ka selg-kõht-tuhar trenn. Jõusaalist ei olnud ma ka eriti vaimustuses. Mida rohkem ma jooksmas käisin ja õppisin seda nautima, seda enam hakkas jooksmine mulle ka meeldima.

 

Naudi aega, mil treenid enda keha – keha tänab Sind hiljem selle eest!

2 kommentaari
 • Avatar
  Kristina
  Posted at 00:52h, 09 august

  Mul on ka jõusaaliga selline väga suur love-hate relationship. Hetkel oleme pikka aega selles “hate” staadiumis olnud. Ma käisin küll kordi personaaltreeneri juures ja koostasime mulle kava, aga kuna kava sai koostatud Tallinnas, ise elan Võrus, siis siin on jõusaalivõimalused natuke teised.. Peamiseks faktoriks, miks mul see nii soiku jäi, oli ilmselt see, et meil siin põhimõtteliselt ainult 1 jõusaal on ja see on väga väike. Selle on enamus ajast ära hõivanud mingid “suured ja hirmsad” kutid ja absoluutselt ei tõmba sinna pekke välgutama minek 😀 Kogu aeg on selline tunne, et kõik vaatavad.. Ja no see fakt on suht ära tõestatud, et ega nad näiteks pinke väga jagada ei taha seal. Et teevad ise oma hantlitega asjad ära ja siis jäävadki pingi peale puhkama, selleasemel et ma saaks näiteks vahepeal ise oma harjutusi teha. Nende musklimägede kõrval olen ma eikeegi 😀

  • anne
   anne
   Posted at 11:01h, 09 august

   Võrus kindlasti on ka mõni personaaltreener, kes oskab Sulle kava koostada just lähtudes sellest jõusaalist, kus käid. Samas selleks, et lihast kasvatada ja ennast oma kehas hästi tunda, pole vaja ju väga palju masinaid – piisab, kui on midagi ülaseljale, rinnale, jalgadele ja kõhtu-selga saab matil ka edukalt teha. Me kõik oleme kusagilt alustanud, seega ära sellepärast küll muretse, et Sul pole veel sellist keha, millist Sa soovid. Tee tööd selle keha nimel ja peagi näed ise ka tulemusi.

   Ma ise puhkan ka masina peal. Teen ühe seeria ära ja siis lõdvestan ja puhkan, olles masinal. Siis teen uue seeria ja veel ühe – kui seeriad läbi, siis muidugi vabastan masina. Sellega on lihtsalt see asi, et esiteks kunagi ei tea, kaua järgmine inimene masinal on ja teiseks on parem oma seeria ära teha ja siis minna järgmisele masinale, mitte mõelda, et mitu seeriat on veel mingil masinal tegemata. Ma pole MyFitnessis veel tähele pannud, et keegi sellepärast halvasti vaataks – enamus puhkavad masinal.